Türkiye’de Yaz Gün Dönümü Farkı Hangi Şehirde Daha Belirgin?

21 Haziran’da Türkiye’nin en uzun gündüz süresine Sinop şehri sahip olacak. Yaz gün dönümü olarak bilinen bu özel günde, Sinop’ta güneş ışınları yaklaşık 15 saat 15 dakika boyunca atmosfere dik açıyla gelerek, gün ışığının en yoğun şekilde hissedildiği zaman dilimini oluşturacak.

Güney yarım kürede ise, Hatay’da gündüz süresi en kısa olacak. 21 Haziran’da Hatay’da güneşli saatlerin süresi yaklaşık olarak 14 saat 39 dakika olacakken, gece süresi ise 9 saat 21 dakika olacak.

Yaz gün dönümü, Kuzey yarım kürede yaz mevsiminin başlangıcını işaret ederken, Güney yarım kürede kış mevsiminin başlangıcını simgeler. Sinop ve Hatay gibi Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinde yaşayanlar, bu tarihte günün uzunluğundaki belirgin farklılıkları deneyimleyecekler.

Sinop’un kuzeyindeki konumu, gün ışığının en uzun sürede hissedilmesine olanak tanırken, Hatay’ın güneydeki konumu ise günün daha kısa olduğu bir süreci yansıtacak.

Yaz gün dönümü ayrıca, gölgelerin en kısaldığı ve güneşin en tepede olduğu bir zaman dilimini de ifade eder. Bu durum, güneşin dik açıyla Yengeç Dönencesi üzerinde olduğunu gösterir ve Kuzey Kutup Dairesi’nde 24 saat boyunca gündüz yaşanırken, Güney Kutup Dairesi’nde ise gece devam eder.

Sinop ve Hatay’da yaşayanlar, bu yılın en uzun günü ve en kısa günü arasındaki farkı hissederek, mevsim geçişlerinin doğal olaylarını gözlemleyecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir